مقالات

تاریخچه زعفران

معرفی زعفران:
وقتی به زعفران فکر می کنید ، ممکن است فوراً به یاد یک ادویه بیوفتید. ، چراکه این ادویه گران قیمت قرن ها در ایران کشت می شود. با این حال ، بهتر است بدانید که زعفران نیز یک ادویه محبوب در غذاهای مدیترانه ای و خاورمیانه است.
(زعفران معرب کلمه فارسی زرپران, به پارسی کهن: زر + پر + ان = گلی که پرهایش مانند زر است) بهره گرفتن از آن به دست انسان قدمتی بیش از ۳۵۰۰ سال دارد.
گل زعفران دارای شش گلبرگ بنفش رنگ و سه پرچم زرد رنگ متصل به ساقه است. با جدا کردن گلبرگ ها قسمت کلاله را می‌بینیم که شامل سه عدد شاخه سرخ رنگ است که به قسمت انتهایی کلاله به رنگ سفید متصل است. این قسمت سفید رنگِ مایل به زرد خامه یا ریشه زعفران نام دارد
زعفران با نام علمی کرکوس ساتیوس( crocus sativus )از خانواده زنبقیاiridaceae) )میباشد.
به طور خاص آنها سه رشته سرخ رنگ درون گل دارند.زعفران بومی جنوب غرب آسیاست اعتقاد بر این است که زعفران در جنوب غربی آسیا ، منطقه مدیترانه و ایران سرچشمه گرفته است ، در آخرین آمار،ایران 94 درصد زعفران جهان را تولید می کند..
این گیاه رایحه و عطر و بوی پیچیده ای دارد که توصیف آن دشوار است … گلهای خشک شده بوی چوبی عمیق دارند ، اما وقتی به غذا اضافه می شوند ، عطر و طعم خاکی شیرینی می دهند. وقتی زعفران به مایعات گرم اضافه شد ، رنگ زرد رنگ خود را منتشر می کند .زعفران بیش از حد می تواند یک ظرف را تلخ کند ، بنابراین به طور کلی فقط باید به هر چیزی که می خواهید مقدار کمی از آن را اضافه کنید برای تولید 1 پوند زعفران 75000 گل نیاز است زیرا هر شکوفه فقط سه عدد رشته ظریف را به دست می آورد..
درست مانند الماس ، کیفیت زعفران نیز درجه بندی شده است . بهترین کیفیت زعفران ،زعفران ایرانی است زعفران پارسی بیشترین رنگ و رایحه را دارد. برای داشتن زعفران با بالاترین کیفیت،خود زعفران (نه پودرآن) را انتخاب کنید که قرمز تیره است
زعفران در کیفیت های مختلفی موجود است.، کیفیت هر زعفران با توجه به منشاء آن متفاوت است. مناطق اصلی در حال رشد ، پارس(ایران) است ، در اینجا بیش از 90٪ از تولید جهانی سالانه ، کشمیر (7٪) و اسپانیا (1٪) وجود دارد. 2٪ باقی مانده در مراکش ، سوئیس ، فرانسه ، ایتالیا و یونان رشد می کنند. در اروپای مرکزی نیز مقادیر کمی تولید می شود. از طرف دیگر ، زعفران به شرایط آب و هوایی در مناطق در حال رشد بستگی دارد و فرآیند برداشت و خشک کردن تاثیر زیادی در عطر ، طعم، و قوام رشته ها دارد
تاریخچه زعفران:
گزارش‌های متنوع متضادی وجود دارند که اولین ظهور زعفران در آسیای شرقی و جنوبی را توصیف می‌کنند. اولین گزارش‌های تاریخی به ثبت‌های فارسی مربوط می‌شوند. بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهند که زعفران به همراه سایر ادویه‌ها، برای اولین بار، توسط حاکمان ایرانی در هند گسترش یافت تا باغ‌ها و پارک‌های تازه تأسیس را پر کند. آنان این کار را با کاشت زعفران در سراسر امپراتوری ایران انجام دادند.
رنگهای مبتنی بر زعفران در نقاشی های ماقبل تاریخ که برای نشان دادن جانوران در هنر غاری 50 هزار ساله یافت شده در عراق مدرن ، که حتی در آن زمان شمال غربی امپراتوری پارس بود ، یافت شده است. سومری ها از زعفران به عنوان یک ماده در داروهای خود و معجون جادویی استفاده می کردند. سومری ها زعفران را کشت نمی کردند. آنها انبار های خود را از گل های وحشی پر کردند و معتقد بودند که مداخله الهی به تنهایی خواص دارویی زعفران را امکان پذیر می کند. چنین شواهدی نشان می دهد که زعفران مقدمه تجارت در مسافت های طولانی قبل از رسیدن به فرهنگ کاخ مینوی کرت در هزاره 2 قبل از میلاد بود
. زعفران همچنین به عنوان ادویه شیرین بیش از سه هزار سال پیش در عبری تناخ مورد تجلیل قرار گرفت: لبهای شما شیرینی مانند لانه زنبوری می ریزند ، عروس من ، شربت و شیر زیر زبان شماست و لباس شما عطر لبنان را داشت. گونه های شما باغی از انار است ، باغی پر از میوه های نادر ، سنبله و زعفران ، نیشکر و دارچین

پس از سقوط امپراتوری روم ، کشت زعفران در اروپا به شدت کاهش یافت. برای چندین قرن پس از آن ، زعفران در سراسر اروپا نادر یا غیرقابل استفاده بود. این اتفاق معکوس شد هنگامی که تمدن موری از شمال آفریقا گسترش یافت تا شبه جزیره ایبری و همچنین بخش هایی از فرانسه و جنوب ایتالیا مستقر شود. یک نظریه می گوید که مورس پس از از دست دادن نبرد تورها با چارلز مارتل در سال 732 میلادی ، طوفان های زعفران را به منطقه اطراف Poitiers بازگرداند. دو قرن پس از فتح اسپانیا ، مورس زعفران را در کل استانهای جنوبی اندلس ، کاستیل ، لا مانچا و والنسیا کاشت.

در فرانسه احتمالاً کشت زعفران در قرن سیزدهم آغاز شده است. Crocus sativus احتمالاً از طرف اسپانیا و از خاورمیانه توسط زائران ، بازرگانان و شوالیه ها معرفی می شد. اولین استفاده های آن در جنوب غربی پادشاهی در حدود سال 1250 ثبت شده است.] واقعاً بعید است که پادشاهان و مذهبیان در آن زمان سعی در رشد Crocus sativus نداشته باشند: زعفران نادر ، گران و تقاضا بود ، و می توانست Crocus sativus باشد. تحت عرض جغرافیایی فرانسه مزرعه شد. تا قرن چهاردهم میلادی ، استفاده گسترده از زعفران برای ادویه و رنگ آمیزی مواد غذایی در کتابهای دستور العمل مانند “Viandier de Taillevent” ، نوشته شده توسط آشپز پادشاه ثبت شده است. و تا قرن پانزدهم میلادی ، زراعت محلی زعفران با مالیات هایی که توسط قدرت مذهبی اعمال می شود ، اثبات می شود ، که نشان می دهد محصولات زعفران مهم چقدر بوده است. به عنوان مثال ، در سال 1478 ، مالیات زعفران که توسط اسقف آلبی به دست می آید ، به 1/12 از تولید زعفران رسید.

تقاضای زعفران هنگامی که مرگ سیاه 1347-1350 اروپا را لرزاند ، به شدت افزایش یافت. این مورد توسط قربانیان طاعون برای اهداف دارویی آرزو شده بود ، اما هنوز هم بسیاری از کشاورزان قادر به پرورش آن از بین رفته بودند. بنابراین مقدار زیادی زعفران غیر اروپایی وارد می شد. بهترین موضوعات زعفران از سرزمین های مسلمانان به دلیل خصومت های ناشی از جنگهای صلیبی برای اروپایی ها در دسترس نبود ، بنابراین رودس و سایر نقاط تأمین کننده اصلی اروپا و مرکزی بودند. زعفران یکی از نقاط مورد اختلاف خصمانه بود که میان جارو در حال سقوط زمین و تاجران بالادست و به طور فزاینده ثروتمندی شعله ور شد. چهارده هفته جنگ “جنگ زعفران” هنگامی که یک محموله 800 پوند (363 کیلوگرم) زعفران توسط اشراف ربوده شد و به سرقت رفت مشتعل شد. این بار که به مسیر شهر بازل حرکت می کرد ، امروز به قیمت های بازار بیش از 500،000 دلار ارزش می یابد. سرانجام آن حمل و نقل بازگردانده شد ، اما تجارت گسترده تر قرن سیزدهم منوط به دزدی دریایی گسترده بود. سارقانی که در آبهای مدیترانه ای پرواز می کنند غالباً مغازه های طلا را نادیده می گیرند و در عوض آنها زعفران ونیزیایی و بازاریابی شده را به بازار عرضه می کنند. باسله با احتیاط از چنین ناخوشایندی ، سیل های خود را کاشت. چندین سال برداشت بزرگ و پرسود زعفران باعث شد که بازل در مقایسه با سایر شهرهای اروپایی بسیار مرفه باشد. شهروندان سعی داشتند با مجازات حمل و نقل corms به خارج از شهر ، از وضعیت خود محافظت کنند. نگهبانان برای جلوگیری از انتخاب سارقان در گل یا حفر corms ، پست شدند. هنوز ده سال بعد برداشت زعفران کم شد. بازل محصول را رها کرد.

محور تجارت زعفران اروپای مرکزی به نورنبرگ منتقل شد. بازرگانان ونیز به حکومت خود در تجارت دریای مدیترانه ادامه دادند ، انواع قاچاق از سیسیل ، فرانسه و اسپانیا ، اتریش ، کرت و یونان و امپراتوری عثمانی. کالاهای تجسس نیز باعث می شد تا دور آن جمع شود: آنهایی که در عسل خیس شده اند ، با گلبرگهای حاوی گلهای سفید یا مخلوط شده یا در انبارهای مرطوب نگهداری می شوند. همه اینها به افزودن فله سریع و ارزان است. مقامات مأموریت نورنبرگ برای جلوگیری از تجارت زعفران ، کد Safranschou را به تصویب رساندند. بدین ترتیب تجاوزکنندگان با جریمه نقدی ، زندانی و اعدام شدند. انگلستان در مرحله بعدی به عنوان تولید کننده اصلی خود قرار داشت. یک نظریه معتقد است که این محصول در قرن چهاردهم میلادی در زمان سلطنت ادوارد سوم به مناطق ساحلی شرق انگلیس گسترش یافته است. در سالهای بعد زعفران به طور ناگهانی در سراسر انگلیس کشت می شد. به طور خاص نورفولک ، سافوک و جنوب کمبریجشایر تحت تأثیر کورم قرار گرفتند. رولند پارکر در قرن شانزدهم و هفدهم میلادی ، از كشت خود در روستای فكستون ، “معمولاً توسط افرادی كه مقدار كمی از اراضی دارند” استفاده می كند. یک هکتار که در زعفران کاشته شده است می تواند یک محصول با ارزش GB 6 پوند پادشاهی داشته باشد و آن را تبدیل به “یک محصول بسیار سودآور (مشروبات الکلی) می کند ، به شرط آنکه مقدار زیادی از کار پرداخت نشده در دسترس باشد. کار بدون پرداخت یکی از ویژگیهای اساسی کشاورزی پس از آن و طی دو قرن دیگر بود. ”

در فرانسه تولید زعفران در قرن 17 و 18 بسیار مهم شد و به چند تن رسید. در آن زمان ، کشاورزی زعفران در سرتاسر پادشاهی گسترش یافته بود. زعفران به ویژه در آلبیژئو ، آنگوئومیس ، گاسکونی ، گوتینایس ، نورماندی ، پرجیگورد ، پویتو ، پروانس و کوئرسی پرورش یافت. نزول اسرارآمیز آن در طول قرن 18 آغاز شد ، احتمالاً به دلیل بیماری های قارچی همه گیر از بین بردن لامپ ها و محصولات زراعی ، به ویژه زمستان های سرد ، و بازار رقابتی از کشورهای مدیترانه.

در انگلیس ، کشت فقط در خاکهای سبک ، خوب زهکشی شده و گچ بری مناطق شمال اسکس ادامه داشت. شهر اسکس زعفران والدن نام خود را به عنوان یک مرکز رشد و تجارت زعفران گرفت. نام آن در ابتدا Cheppinge Walden بود و تغییر نام آشپزی برای نشان دادن اهمیت محصول در شهرها صورت می گرفت. بازوهای این شهر هنوز شکوفا شدن از تمدن مشهور است. با وجود ظهور انگلستان از قرون وسطا ، احساسات تمیز و فتوحات جدید در خارج از کشور ، استفاده و کشت زعفران انگلیسی را به خطر انداخت. پارتیزان های puritanical طرفدار غذاهای فاقد تند ، بدون تزئین و بدون ادویه بودند. زعفران نیز یک محصول زحمتکش بود که با افزایش دستمزدها و هزینه فرصت زمان ، تبدیل به یک نقطه ضعف شد. سرانجام ، هجوم ادویه های عجیب و غریب تر از شرق دور به دلیل تجارت دوباره ادویه جات ترشی جات به معنای این بود که انگلیسی ها ، و همچنین سایر اروپایی ها ، ادویه های خیلی بیشتر و ارزان تری داشته باشند.

این روند توسط دین منچستر ، یک روحانی مشهور ویلیام هربرت ثبت شد. وی نمونه ها را جمع آوری و اطلاعات بسیاری از جنبه های تمدن زعفران را گردآوری کرد. وی نگران کاهش مداوم زعفران در طول قرن 17 و طلوع انقلاب صنعتی بود. کمک به معرفی ذرت و سیب زمینی ذرت به راحتی رشد نکرده در اروپا ، که به طور پیوسته زمین هایی را که قبلاً با طوفان ها غرق شده بودند ، به دست گرفت ، کمکی نکرد. [58] علاوه بر این ، نخبگانی که به طور سنتی بخش عمده ای از بازار زعفران را تشکیل می دادند ، اکنون به طور فزاینده ای به ورودی های جدید جذاب مانند شکلات ، قهوه ، چای و وانیل علاقه مند شده اند. فقط در جنوب فرانسه یا ایتالیا و اسپانیا ، جایی که برداشت زعفران از لحاظ فرهنگی بسیار مهم بود ، کشت قابل توجهی غلبه داشت
انواع زعفران:

نگین سوپر: این نوع زعفران علاوه بر اینکه سه شاخه (کلاله ها) از هم جدا و بدون سفیدی دم میباشد.دو ویژگی مهم دیگر نیز دارد: اول اینکه کلاله ها درشت هستند و دوم اینکه کلاله ها راست و بدون خمیدگی خشک شده اند و دارای فر خوردگی نیستند.
(در این نوع زعفران سه رشته کلاله به هم متصل است که باعث میشود رشته های کلاله داخل هم کلاف شوند و زیباتر به نظر بیایند و حجم بیشتری داشته باشند به همین دلیل این نوع زعفران نسبت به سایر انواع از بازار پسندی بیشتری برخوردار است و در نتیجه قیمت بیشتری دارد.این نوع زعفران در دسته پوشالی قرار میگیرد. اکولوژی منطقه کشت،داشت(آبیاری و کود) و برداشت مناسب،روش خشک کردن، در تهیه و دستیابی به زعفران سوپر نگین (زعفران قلمدار) از عوامل اساسی و تعیین کننده است.
زعفران نگین پوشال یا پوشال نگین :
زعفران پوشال نگین فاخر ترین و گرانبها ترین نوع زعفران بوده و بالا ترین قدرت رنگدهی را داراست (بین 230 تا 270 واحد).تولید و فروش زعفران پوشال نگین به دلیل پروسه زمانبر و پر هزینه و فعالیت بیشتری که برای فرآوری لازم دارد در سال های مختلف معمولا روند کاهشی داشته است.در برخی موارد این نوع زعفران را سوپر نگین نیز مینامند.
شبه نگین: این نوع زعفران بدون دم و سفیدی بوده ولی ممکن است کلاله ها درشت نباشند و یا دارای اندکی فرخوردگی باشند.

کنج یا زعفران سفید:
با جدا کردن زعفران سرگل از دسته ،سمت ریشه باقی میاند که در ایران به آن زعفران سفید یا کنج گفته میشود.در اروپا این قسمت به نام white (سفید) یا stiel (خامه) معروف است. برخلاف تصورات عموم که گفته میشود مواد ارزشمند زعفران تنها در قسمت قرمز آن نهفته است؛این مواد مخصوصا (کروسین به عنوان عامل رنگ قرمز) در اثر حرکت در بافت گیاهی از کلاله به خامه منتقل میشود به دلیل وجود رطوبت بیشتر در خامه در ظاهر عطر بیشتری از خامه به مشام میرسد.

زعفران دسته یا دخترپیچ:
اگر موقع جدا کردن(پَر کردن) زعفران کلاله‌ی زعفران به قسمت سفید رنگ(ریشه) متصل بماند و به صورت دسته روی هم چیده شود به آن زعفران دخترپیچ یا دسته می گویند. این نوع زعفران شامل کلاله به همراه 4-5 mm خامه است.رشته ها به دو صورت تک سویه و دو سویه دسته بندی میشوند.
در یک سویه خامه ها روی هم و کلاله ها نیز روی یکدیگرند.اما در مدل دوسویه سعی میشود کلاله ها در دو سمت و خامه ها در وسط روی یکدیگر قرار گیرند.در این مدل چون خامه ها در وسط قرار میگیرند کلاله بیشتر جلب توجه میکند..در ضمن چون امر دسته بندی توسط بانوان انجام میشود دو طریقه یاد شده به دسته بندی دختر پیچ موسوم است. گونه ای دیگر از زعفران دسته موجود است که خامه ها را در حین خشک شدن آرام آرام در زیر کلاله ها قرار میدهند و سپس دسته های زعفران راروی مقوا ثابت میکنند و سپس در ظروف مناسب بسته بندی میکنند در این صورت دسته ها جلوه بهتری دارند.این نوع دسته بندی به نام دسته ای کلاله نما موسوم ست.در درجه بندی سازمان ملی استاندارد ،زعفران دسته،زغفران رشته ای درجه 4نام دارد.
اگر کلاله سرخ رنگ زعفران بصورت جدا جدا مرتب شود، همان زعفران اصلی و مرغوب است.
زعفران پوشال:
هرگاه خامه زعفران را از زیر گل جدا سازند در این صورت کلاله ها دارای 1-3 mm خامه خواهند بود که به این نوع زعفران پوشال میگویند.زعفران رشته ای درجه 1 و 2 و 3 در این گروه قرار میگیرند.برخی مصرف کنندگان این نوع زعفران را به لحاظ اتصال کلاله ها به خامه که دلیل بر صحت زعفران دارد بیشتر میپسندند
میزان خامه و سفیدی کمتری به همراه کلاله قرمز رنگ میباشد و در مقایسه با زعفران دسته به علت دارا بودن درصد بیشتر کلاله دارای رنگدهی بیشتری است.
زعفران سرگل:
در این زعفران خامه ها کلاحذف میشوند و زعفران خالص حاصل میشود.این نوع زعفران را سرگل،سرقلم،سر ریشه وممتاز مینامند(زعفران رشته های بریده) شکستگی در بین ریشه ها دیده نمیشود. این نوع زعفران رایج ترین نوع زعفران بوده که از قسمت سه شاخه آن خبری نیست و فقط کلاله زعفران خالص است.زعفران سرگل با نام های سرقلم،سرریشه و ممتاز هم شناخته میشود.
چرا به زعفران سرگل زعفران ممتاز میگویند؟
به علت اینکه برای تهیه زعفران سرگل تا حد امکان بخش سفیدی زعفران یا همان خامه زعفران از کلاله ها جدا میشود، و این کار کیفیت ظاهری و قدرت رنگدهی زعفران را بیشتر میکند.بنابراین به این نوع زعفران بدست آمده زعفران ممتاز یا صادراتی میگویند.
.
علت قیمت بالای زعفران
زعفران به دلیل نحوه برداشت و فرآوری آن بسیار پرهزینه است. باید با دست پرورش داده شود.. گیاه استریل باید از طریق تقسیم( ریشه های پیازدار) به صورت غیر تجربی پخش شده تا بیشتر ایجاد شود.
زعفران سالانه شکوفا می شود ، و هر شکوفه بنفش سه کلاله نازک زرشکی (ننگ) را به همراه دارد که با موچین برداشت می شود و سپس خشک می شود.
با توجه به اینکه تولید زعفران پر هزینه است ، باید این را هم بدانید که خرید ارزان زعفران ،به هیچ وجه معامله خوبی نیست چراکه نشانه ای از کیفیت پایین یا کلاهبرداری است. در واقع ، آزمایش 10 مارک زعفران ، که توسط ایندیپندنت در سال 2011 گزارش شد ، نشان داد که تنها 10 درصد 10مارک زعفران واقعی بودند.
نحوه تشخیص زعفران جعلی:
یکی از گران ترین و با ارزش ترین ادویه ها محسوب می شود. همچنین به آن طلای قرمز نیز گفته می شود ، همین باعث می شود که کلاهبرداران به طور مداوم به زعفران جعلی بپردازند.
برای جلوگیری از کلاهبرداری به دنبال رشته هایی نازک و یکنواخت باشید ، که یک ناف نازک زرد رنگ در یک انتهای آن وجود دارد . در انتهای دیگر رشته ای قرمز ،مانند ترومپت را مشاهده خواهید کرد. اگر رشته دارای بو ی بد ، یا ظاهر زاویه دار است ممکن است جعلی باشد. اگرچه بسته بندی آن تحت عنوان زعفران برچسب خورده است ، اما در واقع چیزی کاملاً متفاوت است. برخی از زعفران های تقلبی از گیاه گلرنگ سرچشمه میگیرد. اغلب ازآنها برای تقلید زعفران استفاده می شود. اگرچه گلهای کمی مانند زعفران بو دارند ، اما عطر و بوی پیچیده زعفران واقعی را ندارند. همچنین آنها به غذا، آنگونه که زعفران رنگ میدهد رنگی اضافه نمیکنند.
گلرنگ ها گاهی اوقات با زعفران مخلوط می شوند تا محصول را بسط دهند. به این زعفران ، زعفران تقلبی گفته می شود .
هنگام خرید زعفران ، موارد اساسی وجود دارد که می توانید به آنها ببپردازید:
1. رنگ – زعفران مرغوب دارای رنگ نارنجی مایل به قرمز تیره یا قرمز است.
2. قیمت – هیچ چیزی به عنوان زعفران “ارزان” وجود ندارد ، بنابراین اگر قیمت به نظر می رسد خیلی ارزان است پس تقلبی است.
با کمی سدیم کربنات که به آن افزودنی غذایی (ای 5 انگلیسی)نیز گفته میشود میتوانید سریع و به راحتی صحت زعفران را آزمایش کنید. نوک انگشت شستتان را مرطوب کنید ، نوک انگشت را در خاکستر سودا فرو کنید و اکنون مقداری از زعفران پیشنهادی را بین انگشتان خود رنده کنید. اگر انگشتان خود به رنگ زرد درآمدند، درست است. شما به احتمال زیاد زعفران صحیح را در دستان خود دارید. علاوه برآن رشته های جداگانه زعفران که به این روش آزمایش می شوند باید بعد از گذشت حدود یک دقیقه روی یک کاغذ سفید و تمیز ، به راحتی آسیاب شوند. اگر رنگ انگشتان دستتان به غیر از رنگ زرد باشد ، شما قربانی یک دزدی شدید

فواید زعفران برای سلامتی چیست؟
زعفران ، فقط به عنوان ادویه ای در پخت و پز مورد استفاده قرار نمی گیرد.. زعفران هنگام استفاده صحیح می تواند بسیاری از اثرات درمانی مختلف را آشکار کند برای مثال زعفران حل شده در آب می تواند بدون کاهش فشار خون در برابر حالت تهوع استفاده شودزعفران همچنین میتواند به عنوان ماده افزودنی در ساخت محصولات دخانی و لبنیات نیز مورد استفاده قرار می گیرد. صنعت آرایشی از زعفران در تهیه عطر ، کرم و رنگ آمیزی استفاده می کند.

زعفران حاوی بیش از 150 ترکیب مختلف از جمله کاروتنوئیدها،سافرانال،کروسین،آنتی اکسیدان ها و سایر مواد بیوشیمیایی است.همچنین در زعفران مواد معدنی و ویتامین هایی که برای سلامتی انسان ضروری است وجود دارد.
یکی از خواص زعفران افزایش ایمنی بدن است.زعفران مقداری ویتامین c یا همان اسید آسکروبیک دارد که برای سلامتی انسان مهم است.همه میدانیم که گلبول های سفید اولین خط دفاعی بدن در برابر بیماری است.ویتامین C ای که در زعفران وجود دارد،روند تولید گلبول های سفید خون را افزایش میدهد و در نتیجه سیستم دفاعی و ایمنی بدن تقویت میشود.
از جمله مهمترین خواص:
توانایی بهبود سلامت تنفس،بهینه سازی سیستم گوارش،از بین بردن درد،بهبود الگوهای خواب،کاهش خونریزی،تقویت سلانمت قلب،افزایشگردش خون،پیشگیری از دیابت،تقویت استخوان ها و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن میباشد.
همچنین روح را تازه می کند
به رفع مشکلات قاعدگی کمک می کند
اشتها را بهبود می بخشد و از بروز معده درد جلوگیری می کند
از فشار خون بالا جلوگیری می کند
گردش خون را بهبود می بخشد
درد دندان و لثه را کاهش می دهد
قلب را تقویت می کند
پوست را صاف می کند و باعث زیبایی می شود
در طب سنتی ، از زعفران به عنوان ماده مقوی ، پیشگیری از بارداری و تنظیم کننده چرخه قاعدگی استفاده شده است. از نظر داشتن خاصیت روحی و روانی ، از آن برای رفع افسردگی نیز استفاده شده است. از زعفران به عنوان آرام بخش ، محرک اشتها و ضد اسپاسم استفاده شده است. مشکلات دیگری که برای کاهش درد آن استفاده شده شامل درد شکم ، سرفه ، مشکلات گوارشی ، تب و زخم های دردناک است.
مطالعات انسانی نشان می دهد كه رشته های خشك گیاه دارای اثرات آنتی اکسیدانی است. در یک کارآزمایی بالینی کوچک در هند با استناد به who داوطلبان سالم که 50 میلی گرم از رشته زعفران را در 100 میلی لیتر شیر دو بار در روز به مدت شش هفته مصرف کردند ، 42 درصد کمترین اکسیداسیون لیپوپروتئین ها را در خون خود نسبت به داوطلبان کنترل که فقط شیر دریافت کرده بودند ، مشاهده کردند. داوطلبان مبتلا به بیماری عروق کرونر 38 درصد اکسیداسیون کمتری داشتند. اکسیداسیون لیپوپروتئین ها در خون با تصلب شرایین (تنگ شدن شریان ها به دلیل ایجاد پلاک) همراه است.
یک کارآزمایی بالینی تصادفی ، کنترل شده کوچک ، که در سال 2015 در مجله ابن سینا از فیتومدیسین منتشر شد ، به بررسی تأثیر مکمل های زعفران بر مبتلایان به سندرم متابولیک پرداخت ، و محققان نتیجه گرفتند که دوز روزانه 100 میلی گرم ادویه به ازای هر کیلوگرم وزن بدن “برخی از جنبه های استرس اکسیداتیو یا محافظت از آنتی اکسیدان ها” را بهبود می بخشد.
درمجموع ، زعفران فواید بالقوه برای سلامتی دارد ، اما برای اطمینان در مورد اثرات واقعی ادویه ، تحقیقات بیشتری لازم است
ارزش غذایی زعفران:
به گفته وزارت كشاورزی آمریكا ، اینها حقایق تغذیه ای مربوط به 1 قاشق چایخوری (قاشق غذاخوری) زعفران است كه برابر با 0.7 گرم است:)
کالری: 2
پروتئین: 0.08 گرم (مقدار 1.6 درصد مصرف روزانه )
کربوهیدرات: 0.46 گرم
کل فیبر رژیم غذایی: 0 گرم (0 درصد مصرف روزانه)
کلسترول: 0 میلی گرم
کلسیم: 1 میلی گرم (میلی گرم) (0.1 درصد مصرف روزانه)
آهن: 0.08 میلی گرم (0.44 درصد مصرف روزانه)
منیزیم: 2 میلی گرم (0.5 درصد مصرف روزانه)
فسفر: 2 میلی گرم مصرف روزانه
پتاسیم: 12 میلی گرم (0.26 درصد مصرف روزانه)
سدیم: 1 میلی گرم
روی: 0.01 میلی گرم
میلی گرم(میک درصد مصرف روزانه)0.6 ویتامین ث:
تیامین: 0.001 میلی گرم
ریبوفلاوین: 0.002 میلی گرم
نیاسین: 0.01 میلی گرم
میلی گرم0.007 ویتامین ب 6:
Folate ، معادل فولات رژیم غذایی (DFE): 1 میکروگرم
. مصرف روزانه) واحد بین المللی (0.8 درصد ویتامین آ:4

بهترین دوز مصرف روزانه زعفران
بیشترین مقدار مصرف روزانه زعفران روزانه 5/1 میلی گرم در روز است
آیا عوارض جانبی یا خطرات سلامتی برای زعفران وجود دارد؟
زعفران احتمالاً هیچ خطری در مقادیر مورد استفاده برای رنگ آمیزی و طعم دادن غذاهای موردعلاقه خود یا حتی در مکمل ها ندارد. مروری بر مطالعات بالینی در سال 2017 ، که در مجله علوم پزشکی پایه ایران منتشر شده است ، سمیت زعفران را مورد بررسی قرار داد و خاطرنشان کرد: دوزهای درمانی در محدوده 200 میلی گرم تا 400 میلی گرم است. کپسول های زعفران که بصورت آنلاین فروخته می شوند ، معمولاً وعده های حاوی 100 میلی گرم یا کمتر را لیست می کنند.
طبق گفته سازمان بهداشت جهانی(who)، مصرف 20 گرم غلیظ ، یعنی حدود 9.5 قاشق غذاخوری (قاشق غذاخوری) ، زعفران در روز می تواند کشنده باشد. دوزهای کوچکتر ، به میزان 5 گرم (2 قاشق غذاخوری) ، ممکن است باعث استفراغ ، خونریزی رحم و انقباضات ، اسهال خونی ، خون در ادرار ، سرگیجه ، بی حسی و زردی پوست و غشاهای مخاطی و خونریزی از بینی میشود. همچنین هشدار می دهد كه در موارد نادر ، زعفران لخته شدن پلاكت های خون را مهار می كند و بنابراین باید در افرادی كه خونشان رقیق است با احتیاط استفاده شود
آیا زعفران برای کاهش وزن مناسب است
یک کارآزمایی کوچک تصادفی ، که در سال 2017 در ژورنال تحقیقات قلب و عروق و قفسه سینه منتشر شد ، به افراد میانسال مبتلا به بیماری عروق کرونر نگاه کرد. مشخص شد افرادی که روزانه 30 میلی گرم عصاره زعفران یا 30 میلی گرم کروسین (یک ترکیب شیمیایی که به زعفران رنگ می دهد) مصرف میکنند، وزن خود را به مدت 8 هفته از دست دادند ، اشتهای کمتری داشتند و کمتر از کالری موجود در آن استفاده می کردند.
قیمت زعفران و همچنین شکل آن میتواند چه تاثیری در کیفیت آن داشته باشد؟
سه فاکتور اصلی برای سنجش کیفیت زعفران وجود دارد: از جمله کروسین(عامل رنگ زعفران)و پیکروکروسین(عامل طعم زعفران) و سافرانال(عامل بوی زعفران)
استاندارد ایران برای زعفران از استاندارد بین المللی زعفران،ایزو 3632سختگیرانه تر است.طبق استاندارد ایران سطح کروسین که تعیین کننده میزان قدرت رنگدهی زعفران است،برای زعفران درجه 1 باید200 و برای زعفران ممتاز باید 220 باشد.
زعفران به دلیل نحوه برداشت و فرآوری آن بسیار پرهزینه است. باید با دست پرورش داده شود.. گیاه استریل باید از طریق تقسیم( ریشه های پیازدار) به صورت غیر تجربی پخش شود تا بیشتر ایجاد شود. پخش شود
زعفران سالانه شکوفا می شود ، و هر شکوفه بنفش سه کلاله نازک زرشکی را به همراه دارد که با موچین برداشت می شود و سپس خشک می شود.
با توجه به اینکه تولید زعفران پر هزینه است ، باید این را هم بدانید که خرید ارزان زعفران به هیچ وجه معامله خوبی نیست بلکه نشانه ای از کیفیت پایین یا کلاهبرداری است. در واقع ، آزمایش 10 مارک زعفران ، که توسط ایندیپندنت در سال 2011 گزارش شد ، نشان داد که تنها 10 درصد آنها زعفران واقعی بودند.
برای جلوگیری از کلاهبرداری به دنبال رشته هایی نازک و یکنواخت باشید ، که یک ناف نازک زرد رنگ در یک انتهای آن وجود دارد . در انتهای دیگر رشته ای قرمز ،مانند ترومپت را مشاهده خواهید کرد. اگر رشته دارای بو ی بد ، یا ظاهر زاویه دار است ممکن است جعلی باشد

نگهداری زعفران:
کروسین ماده ای طبیعی است که مسئول رنگ زعفران است. کروسین فقط در قسمت قرمز زعفران وجود دارد. میزان کروسین در زعفران تازه بالاترین مقدار است. پس از پیری زعفران ، کروسین به یکی دیگر از مواد طبیعی زعفران به نام صفران تبدیل می شود. Safranal عطر و بوی خود را به زعفران می دهد. این توضیح می دهد که چرا وقتی زعفران پیر میشود ، رنگ خود را از دست می دهد اما عطر آن تشدید می شود. بسته به نحوه نگهداری زعفران روند پیری یا تغییر شکل ممکن است تسریع شود. اگر شرایط نگهداری گرم ، مرطوب و سبک باشد ، زعفران به سرعت کهنه میشود .برای کند کردن روند پیری ، زعفران را باید در دمای اتاق ثابت (20 درجه سانتیگراد) ، خشک (حدود 40٪ رطوبت) ، تاریک و محصور نگه داشته شود. هرگز نباید زعفران را در یخچال نگهداری کرد.
ایرانیان می گویند ، کروسین، خون زعفران است. پس از رها شدن آن ، قدرت رنگ ، بو و مزه نیز از بین می رود. زعفران را می توان در کابینت آشپزخانه به خوبی نگه داری کرد ، اما هرگز زعفرانی را که بیشتر از دو سال مانده است را خریداری نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *